הפרויקט החינוכי

עושים סביבה ביחד
איגודן בחר לקיים תכנית קהילתית סביבתית בבתי ספר שונים ברשויות החברות באגוד, במטרה להגביר את מודעות הציבור לנושאי איכות הסביבה בכלל ולנושאי המים והשפכים בפרט. התוכנית "עושים סביבה ביחד", פועלת מדי שנה ב-100 בתי ספר יסודיים מהרשויות החברות באגוד. הציבור ברובו אינו מודע לטיפול ולמאמצים המוקדשים לטיפול סביבתי ראוי בתחום הביוב ואינו מכיר כלל את תהליך הטיפול המורכב בשפכים. בניית שפה משותפת בין הקהילה ובין האגוד ופעילותו, הינה הכרחית על מנת לשתף את הציבור. התכנית החינוכית של איגודן היא בעצם תכנית העשרה קהילתית, מאחר ובמהותה היא מבוססת על מעגלי השפעה: מכיתת הלימוד בבית הספר היסודי אל כלל תלמידי בית הספר ומשם אל המשפחות והשכונה.

איך זה עובד?

 1. אחת לשנה, במהלך חודש מאי, איגודן מפיץ פניה רשמית בדואר אל כל מנהלי בתי הספר היסודיים בקרב 7 הרשויות המנהלות.
  2. בתי הספר מתחייבים לתנאי התוכנית ומעבירים טופס רישום עד תחילת שנה"ל. כל בית ספר משתתף במשך 3 שנות לימוד בפרויקט. בכל שנה – שכבה אחרת של כיתות ד'.
  3. כל בית ספר מתחייב לשיבוץ שעות ההדרכה שנקבעו עבורו.
  4. מערך השיעורים כולל לימודי סביבה, הבנת טבעם של מפגעים סביבתיים, המים בישראל, טיפול בשפכים ואופן פעילותו של מכון השפד"ן.
  5. כל התלמידים בפרויקט מקבלים ביקור חינם במרכז המבקרים החווייתי בשפד"ן.
  6. בכל שנה מבצעים התלמידים פרויקט מסכם.
  7. בתי הספר זכאים להחזרי הוצאות עבור פעילויות ההעשרה במסגרת הפרויקט, באופן כזה שהפרויקט אינו פוגע כלל בתקציב בית הספר.

חוקרים צעירים – פרויקט המשך
עם השנים, ולאור הביקוש מהשטח, נוסד פרויקט המשך לתלמידים בקרב בתי ספר מצטיינים של הפרויקט. מדובר בשנה נוספת, של פעילות המיועדת לקבוצות מצטיינות בלבד. הפעילות כוללת למידה וכתיבה של עבודת חקר במתכונת של עבודת סמינריון אוניברסיטאית. התלמידים, במסגרת של 8 מפגשים, נדרשים להציג שאלת חקר, לסקור רקע תיאורטי, לבנות מערך ביבליוגרפי ולצאת לשדה (לרוב אל הרחוב, השכונה או העיר) ולאסוף נתוני אמת, על מנת להגיע למסקנות ומענה לשאלת החקר שהעלו. זהו פרויקט ייחודי המקנה לתלמידים יכולות למידה וחשיבה מתקדמות ובסופו מתקבלים תוצרים: עבודות חקר ברמה גבוהה המסוכמות בטקס נושא פרסים לעבודות המובילות.

הפעלת הפרויקט בשנת הלימודים תשע"ז
מדי שנה שולח איגודן הזמנה אל כל בתי הספר היסודיים בערי איגודן להירשם לפרויקט לשנת הלימודים הבאה. ועדת חינוך של האגוד בוחרת את בתי הספר אשר ישתתפו בתוכנית בשנה הבאה. בתי ספר יקבלו הודעה על קבלתם לפרויקט וידורגו בהתאם לשנת הותק שלהם.

יציאה לדרך – בתי הספר מקיימים מפגשי היכרות עם מדריך מלווה מטעם הפרויקט. צוות ההדרכה מטעם "המועצה לישראל יפה" (החברה הזכיינית לניהול הפרויקט) בונה ביחד עם הרכזים והמנהלים את תוכנית העבודה השנתית ואת הרעיונות למימוש התקציב שיוענק.
הדרכת המורים – צוותי המורים מקבלים קובץ הנחייה הכולל: רקע על הנושא, רעיונות לפעילויות ומערכי שיעורים. צוותי המורים יקבלו ליווי צמוד לאורך כל השנה.
הדרכת תלמידים – כל התלמידים המשתתפים בתכנית יוצאים לסיור במכון השפד"ן. בתי ספר שיהיו מעוניינים יוכלו לקבל הדרכה קבועה וליווי של מועצת התלמידים הירוקה אשר תקדם את נושאי הסביבה בבית הספר ברמה גבוהה.

מבנה התכנית
פעילות חווייתית/לימודית במהלך השנה – אחת לשבועיים – בכל כיתות ד' באותו בית הספר. הפעילות מועברת על ידי מדריכי/ות "המועצה לישראל יפה" – חובה וללא עלות.
פעילות "מועצה ירוקה" – בהובלת מורה מבית הספר ובליווי והדרכת מדריכי המועצה – חובה.
ביקור לימודי/חווייתי במרכז המבקרים של "איגודן" במכון השפד"ן בראשל"צ – חובה וללא עלות.
אפשרות לקיום הרצאות מקצועיות בנושא סביבה לחדר המורים – ללא עלות.
קבלת דיסק המכיל מערכי שיעור נוספים למורה וחומר רקע רב בנושאי סביבה ומים.

על בתי הספר שייטלו חלק בפרויקט להתחייב
לכניסת מדריכים/ות מטעם הפרויקט לשיעורים אחת לשבועיים, ביום קבוע שיתואם מראש עם בית הספר.
לארגון ותפעול "מועצה ירוקה" – בחירת 10-12 ילדים להנהגה ירוקה בכל בי"ס.
לקיום יום סיור לימודי במרכז המבקרים של "איגודן" במכון השפד"ן.
לנצל את התקציב השנתי הניתן להם לצרכים המתאימים לרוח הפרויקט.

למסור משוב שנתי בתום שנת הלימודים.

גלרית הוידאו של הפרויקט החינוכי
קול קורא – תכנית "עושים סביבה ביחד"

 מלאו את הטופס המצורף מטה והגישו מועמדות להצטרפות לפרוייקט החינוכי סביבתי של איגודן לתשתיות איכות הסביבה –
׳עושים סביבה ביחד׳

טופס הרשמה לתכנית ׳עושים סביבה ביחד׳

יש לצרף את תוכנית הלימודים הכוללת את כל הקריטריונים אשר צויינו בתחילת המסמך. את ההצעות יש להגיש באמצעות טופס המצ"ב בפקס 09-8914481 או דוא״ל info@edusystems.co.il

לשאלות והבהרות בנושא התכנית ניתן לפנות אל –

 • משרדי החברה המפעילה את הפרויקט עבור איגודן, אדיוסיסטמס 09-9733053
 • מר גדי ששון, מנהל משאבי אנוש ולוגיסטיקה באיגודן, טלפון 03-7914550 ובדוא"ל gadi@igudan.org.il